
CRC Ipari karbantartási vegyi anyagok - Tisztítás 2.
Precíziós tisztítószerek
A különféle precíziós tisztítószerek jellemzője, hogy nagyobbrészt elektronikák, elektromos panelek, áramkörök, kapcsolók, relék, esetleg különféle monitorok, kijelzők tisztítására szolgálnak. Az ilyen karbantartó jellegű tisztítási feladatokra a következők jellemzőek:
- nem nagy felületet kell tisztítani, sokszor inkább pontszerű tisztítási feladat merül fel, pl. egy (mikro) kapcsolóról, reléről, vagy érintkezőről kell eltávolítani a teljesítményrontó szennyeződéseket;
- sokszor érzékeny(ebb) anyagok, elsősorban műanyagok (PS, PC, ABS, plexi) veszik körül a megtisztítandó részegységet, alkatrészt;
- a szennyeződések tipikusan nem nagyon makacs, nehezen eltávolítható fajtájúak, inkább oxidációról, kezdődő korrózióról, kisebb részben zsíros, olajos szennyeződésekről, esetleg a komoly károkat okozó oxidációs folyamatokat elindító ujjlenyomatokról van szó;
- az ilyen tisztítási feladatok leggyakrabban az elektronikai iparban merülnek fel, de természetesen előfordulhatnak általános ipari és élelmiszeripari környezetben is, mindenhol, ahol elektromos ill. villamos berendezéseket használnak;
- a korrózió és a rövidzárlat lehetőségének minimalizálása érdekében általában kerülik a vízbázisú készítményeket;
- a tisztítószerek felhordása alapvetően kézi erővel, elsősorban aeroszolos formában történik.
Fentiek figyelembe vételével az ilyen típusú karbantartási munkákhoz a tisztítószereket az előző cikkben már megismert kompromisszumos koordináta rendszerünkben pirossal jelölt tengelyek mentén fogjuk megtalálni.
Pár fontos tudnivaló a különféle precíziós tisztítószerek használatáról, amelyeket sokszor hívjnak - kissé pontatlanul - kontakt- vagy kontaktus spray-knek is, hiszen elsődleges feladatuk a különféle elektromos érintkezők, kapcsolók, csúszókapcsolók és relék megtisztítása.
Ezeket a tisztítószereket kizárólag áramtalanított gépen, berendezésen szabad használni! Használat után, a használati utasításban megadottak figyelembe vételével, elegendő időt kell hagyni az - tűzveszélyes - oldószerek elpárolgásának. Csak ez után szabad újra áram alá helyezni a készüléket!
Hasonló a helyzet a ritkán ugyan, de azért előforduló vízbázisú tisztítószerekkel is. Áram alatt levő berendezésen ezeket a készítményeket sem nem szabad használni, mert zárla tot okozhatnak. Itt is be kell tartani az előírt száradási időt, és csak ezt követően szabad újra áram alá helyezni a készüléket.
E fenti szabály alól ritka kivétel lehet az ún. nem gyúlékony precíziós tisztítók (például a CRC NF Precision Cleaner - CRC Nem Gyúlékony Precíziós Tisztító), és a minősített, nem gyúlékony portalanító spray-k, amelyekkel biztonságos módon lehet száraz tisztítást (portalanítás, szöszmentesítés, ill. aprószemcsés szilárdhulladék eltávolítást) végezni. Ez utóbbira példa lehet a CRC Dust Free, Dust Cleaner és Dust Off One nem gyúlékony portalanító termékei.
Megfelelően használva ezeket a termékeket fémtiszta felületet kapunk eredményül, amely azt eredményezi, hogy a tisztítás, zsírtalanítás ill. oxidáció eltávolítás után mindenképp gondoskodni kell a fémtiszta - tehát a korrózió minden formájával szemben teljesen - felület, alkatrész, részegység megfelelő védelméről. Ez történhet külön erre a célra kifejlesztett kenőanyagokkal, de vannak olyan precíziós tisztítószerek is a CRC kínálatában, amelyek egyben garantálják a hatékony tisztítást és korrózió, oxidáció elleni védelmet is. Ilyenek a CRC Oxide Clean Plus - CRC Oxidáció eltávolító és a CRC Contact Cleaner Plus - CRC Érintkezés karbantartó spray, amelyek mind többfunkciós elektronikai karbantartó készítmények.
Általánosan jellemző, hogy a CRC valamennyi precíziós tisztító készítménye, speciális szeleppel van szerelve, amely tetszőleges szögben való használatot tesz lehetővé. A flakonok tartalma akár fejjel lefelé tartva is teljes egészében kipermetezhető. Ennek azért is van jelentősége, mert az elektronikák sokszor nehezen elérhető helyen vannak, illetve szétszerelés nélkül gyakran nehézkes a karbantartásuk. A CRC 360º-os szelepének segítségével elkerülhető, a hagyományos aeroszolos flakonok esetében megszokott probléma, hogy a flakont nem függőlegesen tartva csak a hajtógáz (propán-bután vagy dimetil-éter) jön ki a flakonból, amely amellett, hogy fokozottan tűzveszélyes, még kondenzációt is hagyhat a kezelt felületen.
Még egy gyakorta felmerülő kérdés az elektromos ill. villamos gépek, berendezések karbantartására, tisztítására szolgáló vegyianyagok esetében, hogy törpe-, kis-, nagy- vagy magasfeszültségű berendezéseken lehet-e használni. A válasz egyszerű: mivel a termékeket kizárólag áramtalanított berendezések elektromos részegységein szabad használni, és a berendezést csak a tisztítószer oldószer tartalmának elpárolgása után szabad újra áram alá helyezni, a kérdésnek nincs jelentősége. Ugyanakkor az áram alatt levő berendezések tisztítására, oxidáció mentesítésére szolgáló speciális készítmények esetében a válasz már nem ilyen egyszerű, bár nem is bonyolult. A készítményeket lehet nagyfeszültségű berendezéseken, villamos részegységeken is használni, ugyanakkor, mivel ezen készítmények fém aeroszolos palackban kerülnek forgalomba, így használatuk mégis kerülendő nagy-, ill. magasfeszültségű környezetben, hiszen maga fémflakon jelent veszélyt az óvatlan felhasználónak, egy szép, bár kevésbé egészséges elektromos kisülés formájában. Szóval, csak óvatosan